Bezpieczeństwo

bezpieczenstwo i ochrona

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ

PODEJRZANE TELEFONY - metoda tzw. SPOOFINGU dzięki, której cyberprzestępcy mogą podmieniać i wyświetlać Ci zaufany numer banku, urzędu czy policji i zapewniać o rzekomym zagrożeniu pieniędzy na koncie. Podszywając się pod policjanta, oszuści mogą zapewniać o udziale w rzekomej akcji policyjnej, wykorzystywać często informowanie ofiary, że akcja ma "obronić" ją przed nieuczciwym pracownikiem banku.

PODEJRZANE SMS-y, coraz częściej zostają wysyłane do nas fałszywe SMS-y np. podszywające się pod firmę kurierską, z linkami do dopłaty lub śledzenia paczki. W wiadomościach tych, oszuści wykorzystują podszywanie się pod nazwy zaufanych firm, nawet pod te zapisane w telefonie ofiary.

PODEJRZANE WIADOMOŚCI – należy uważać na budzące wątpliwości wiadomości w komunikatorach internetowych, podejrzane e-maile z załącznikami i linkami. 

Zachować należy także ostrożność na próby wyłudzenia danych – np. z kart płatniczych - podczas sprzedaży np. nietrafionych prezentów przez portale społecznościowe czy serwisy. 

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ

Symbol Zamkniętej kłódki – sprawdź czy w obrębie okna przeglądarki znajduje się ten symbol, gwarantuje on szyfrowanie połączenia.

Podawanie danych wrażliwychbank nie prosi o podawanie takich danych jak hasła wraz identyfikatorem login, numer karty wraz z kodem CVV, podawanie numeru telefonu oraz jego marki i modelu, a także dodatkowego instalowania zewnętrznych aplikacji. Zachowaj wiedzę o danych wrażliwych dla siebie.

Samodzielnie wpisuj adres strony – nie otwieraj strony logowania do bankowości internetowej z linku otrzymanego w wiadomości SMS lub e-mail , nie zapisuj też hasła i loginu w przeglądarce. Okresowo zmieniaj swoje hasło.

Weryfikuj transakcjęprzed realizacją i potwierdzeniem przelewy sprawdzaj poprawność wprowadzonego numeru rachunku oraz adresata. Sprawdzaj poprawność treści w otrzymywanym komunikacje SMS.

Bądź na bieżącoprzeglądaj systematycznie historię rachunku i dokonywanych transakcji.

Korzystaj z zaufanych dostępówpodczas obsługi bankowości elektronicznej korzystaj wyłącznie z zaufanych połączeń do sieci internetowej, oraz ze sprawdzonych urządzeń

BEZPIECZEŃSTWO URZĄDZEŃ I SIECI

Korzystaj z legalnych programów – dbaj by system operacyjny posiadał aktualizacje oraz monitorował próby instalacji oprogramowania.

Antywirusypamiętaj o posiadaniu oprogramowania antywirusowego i jego aktualizowaniu.

Wygląd stronyprzerwij czynności i skontaktuj się z bankiem gdy wygląd strony internetowej banku wyda ci się podejrzany.

Wyloguj siępo zakończonych czynnościach wyloguj się bezpiecznie z systemu, nie pozostawiaj urządzenia bez nadzoru.

Używaj bezpiecznych przeglądarekkorzystaj z bezpiecznych i sprawdzonych przeglądarek: Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera.